środa, 20 czerwca 2012


Problemy z cerą 

Dojrzewanie wiąże się ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. Wtedy też zaczynają się pojawiać kłopoty z cerą, gruczoły łojowe produkują więcej łoju, przez co twarz staje się błyszcząca i często powstają problemy z trądzikiem.
Co prawda wciąż toczą się dyskusje co do wpływu rodzaju pokarmu na stan skóry, z drugiej strony udowodnione jest, że pewne witaminy i mikroelementy są niezbędne do zachowania prawidłowego stanu skóry. A zatem dieta może mieć charakter pomocniczy w leczeniu zmian skórnych.

dieta ma wpływ na ceręZmień dietę

Tłuszcz powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi w ograniczonej ilości. Spożywanie obfitych jego dawek, zwłaszcza zwierzęcego, może zaburzać profil lipidowy krwi i sprzyjać powstawaniu zaskórników. Z drugiej strony, zbyt niskie jego spożycie również wpłynie niekorzystnie na nasz organizm. Tłuszcze, w tym cholesterol, są składnikiem błon komórkowych i surowcem do tworzenia łoju, który w pewnych ilościach jest niezbędny, ponieważ zapobiega utracie wody przez skórę, a także chroni ją przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami środowiskowymi. Dodatkowo tłuszcze dostarczają szczególnie ważnych dla skóry witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E).
Niedostateczna ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych powoduje zmiany skórne, takie jak: suchość, łuszczenie się czy pękanie. Zatem należy wybierać produkty obfitujące w te związki: olej słonecznikowy, rzepakowy, oliwę z oliwek, orzechy, również ryby zawierają pożądane kwasy tłuszczowe. Unikajmy tłuszczów nasyconych, w które obfitują tłuszcze zwierzęce, w tym hamburgerów czy pizzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz