środa, 20 czerwca 2012


Trądzik różowaty - sposoby leczenia




Trądzik, który kojarzy się nam przede wszystkim z młodzieńczymi problemami, może dotykać również osoby po 30 roku życia, ale wtedy występuje jednak w zupełnie innej postaci i nieco trudniej sobie jednak z nim poradzić.

Zacznijmy od tego, że trądzik różowaty to schorzenie dermatologiczne, które atakuje głównie kobiety. Zdarza się u mężczyzn i ma wtedy dużo mocniejszy przebieg i bardziej widoczne objawy. Typowa osoba z trądzikiem różowatym ma między 30 a 50 rokiem życia. Najczęściej dotyka on osoby, która mają jasną karnację i blond włosy, które maja problemy z opalaniem, bo po prostu dość szybko ulegają uszkodzeniom. Jakie są przyczyny trądziku różowatego? Tutaj niestety ciężko podać jedną konkretną. Ten skórny problem łączy się między innymi z alergią pokarmową, ale i na przykład spadkiem odporności organizmu, złą dietą, a nawet toksynami. Jak widać jest to dość szerokie spektrum możliwych przyczyn.

Objawy nie przypominają młodzieńczej odmiany trądziku, atakują przede wszystkim okolice nosa, policzków, czoła i podbródka. Nie ma jednak klasycznych zaskórników (czyli pryszczy), ale dość charakterystyczne krosty i grudki. W późniejszych etapach choroby, zwłaszcza u mężczyzn następuje przerost tkanki łącznej, co objawia się obrzękiem – najczęściej nosa i policzków. Trądzikowi różowatemu towarzyszy też zaczerwienienie twarzy, jak i rumieńce, które zresztą mogą się nasilać między innymi wskutek alkoholu i ostrych potraw.

Leczenie trądziku różowatego polega przede wszystkim na szybkiej wizycie u dermatologa i to on będzie miał wiodące zdanie w wyborze kuracji. Generalnie rzecz biorąc zasada jest dość prosta – im szybciej się do lekarza zgłosimy, tym większe mamy szanse na to, że trądzik różowaty nie wyrządzi na naszej skórze wielkich szkód i nie dopuścimy tym samym do przerostu tkanki łącznej. Oprócz leczenia dość istotne jest też odpowiednia higiena, mniejsza ilość – a najlepiej eliminacja z diety – ostrych potraw i alkoholu. Unikać też należy solarium, jak i sauny – czyli miejsc w których następują nagłe zmiany temperatury. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz